V roce 2015, 2016 stavění zábran neprobíhá z důvodu značného úbytku migrujících žab, který není uspokojivě osvětlen. Situace je sledována.

 

Příroda kolem nás

 

Článek v 5-2.pdf (313002)


ekoporadna.tisnovsko.eu/akce/2014/hledame-dobrovolniky-na-pomoc-pri-sberu-zab-ve-stepanovicich

 EKOPORADNA TIŠNOV
Hledáme dobrovolníky a pomocníky na jaro 2014.
Máte-li chuť a čas, rádi vaši pomoc využijeme, po přečtení níže uvedených instrukcí najdete kontaktní údaje, rádi Vám sdělíme více k organizaci akce.

 

Milí dobrovolníci,
zde jsou instrukce, jak nejšetrněji a nejefektivněji pomoci s ochranou žab ve Štěpánovicích:

 


1. Na tahu převažuje chráněná ropucha obecná s typickou hnědou kůží s bradavičnatými hrbolky, většinou migruje statnější samice, která nese pevně se držícího menšího samce. Není třeba se obávat jedu nebo alergické reakce na žabí sekret, můžete na ně sahat pouze rukama.
    Pokud dáte přednost rukavicím, tak doporučuji tenké chirurgické rukavice, aby nedošlo k poškození kůže žab.
    Někdy se objevil i skokan hnědý, který je štíhlejší, má černý proužek a nemá hrbolky.
   Je dobré rozlišit počty obou druhů a zapsat si je, do tabulky však dejte celkový údaj. Tyto detaily si předáme mailem či osobně dodatečně.
2. Kbelíky pro přenášení budou v oblasti autobusové zastávky "Horní Štěpánovice" – patrně naproti zastávce na konci zábran. Je třeba dojít k vodě a naplnit kbelík asi do jedné třetiny vodou, teprve potom jít k zábranám a žáby sbírat do vody. Do jednoho vědra se šetrně vejde asi 30-40 žab.
3. Přenášejte žáby asi 2 až 5metrů za silnici do svahu k rybníku, opatrně je vyndejte, aby vám zbyla voda na další  sběr.

  Pokud ponesete žáby až k malému rybníčku pod velkým rybníkem, choďte po stezce a vstupujte na soukromý pozemek nejkratší cestou.

   Po 2-3 otočeních je třeba vždy vodu doplnit. Pokud si to budete usnadňovat s kanystrem vody, měla by to být voda z potoka, řeky nebo rybníka, ne voda z kohoutku!
4. Přecházejte silnici vždy jen u busové zastávky, rozhodně s sebou neberte děti.
5. Po dobu akce by měly být začátek a konec sběrové zóny označeny dopravními značkami „Pozor, žáby“
6. Jakékoli poničení bariéry se pokuste opravit nebo dejte vědět "na centrálu", že to má někdo udělat
  

 EKOPORADNA TIŠNOV  Adéla Nešporová tel.: 607088593.
 

Kontakty na štěpánovické pomocníky, kteří mohou rychle zasáhnout v případě velkého počtu žab, horkého dne s větším počtem žab, kdy je třeba rychle přenášet,
nebo problému s bariérou atd.: Aleš Lazar: 604 239715
                                                      Jana Bartoňová 723 021 278
                                                  
  Při přenášení noste signální (reflexní) vesty   , kdo máte auto, máte ji       v povinném vybavení.

 Více zde: https://www.nasadedina.cz/priroda-kolem-nas/

 

www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=F1sZ7U8OZk0#!

Na výše uvedeném odkazu je poděkování za podobnou činnost ve Víru

ROPUCHA_OBECNA.doc (98 kB)
ROPUCHA_OBECNA_popis.doc (29,5 kB)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z HISTORIE PŘENÁŠENÍ VE ŠTĚPÁNOVICÍCH

Začátkem března 2011 jsme byli požádáni o pomoc při přenášení žab přes silnici. Tato iniciativa funguje již čtvrtým rokem a asi každý z nás si lidiček a dětí s kyblíky už všimnul. Názory jsou různorodé, ani my jsme netušili, že se budeme na něčem podobném podílet a přispějeme nepatrně prací a časem. A že navíc získáme nové přátele - manžele Macháčkovy , kteří jsou hlavní hybnou silou. Zde je několik informací, které možná pomohou udělat si přesnější náhled na věc.

www.tisnov.info/modules.php?name=News&file=article&sid=1691

 

 

 

         Ropucha obecná (bufo bufo)

Ropucha žije v lesích, na polích, zahradách i v okolí lidských sídel. Přezimuje v úkrytech na suchu. Ve vodě se zdržuje jen zjara v době páření. V té době je aktivní i přes den, avšak potravu nepřijímá. Samci se ozývají chrochtavým nebo skřípavým skřehotáním. Mimo dobu rozmnožování je ve dne většinou ukryta v děrách, pod kameny apod. Za potravou se vydává zpravidla za šera a v noci, kdy vylézá z úkrytu a začne slídit po potravě za kterou ji slouží červi, slimáci a různí pozemní členovci. Kořist zpozoruje až zblízka, zmocňuje se jí rychlým vymrštěním jazyka a okamžitě ji polkne. Stane-li se, že ulovený živočich je příliš velký a nedá se spolknout najednou, pomůže si přední packou. Žravost ropuch je příslovečná, a protože spotřebuje velké množství škodlivých živočichů, není o její užitečnosti pochyb. : Na zahradách slouží v  noci jako hubitelé hmyzu, když hmyzožraví ptáci spí. Pulci se  podílejí na odstraňování organických zbytků ve vodě.

Ropucha je velmi užitečný živočich prokazující člověku značný užitek hubením škodlivého hmyzu. Bohužel člověk je v přírodě jejím největším nepřítelem. Velké množství ropuch uhyne na otravu organofosfáty a těžkými kovy. Ještě větší množství přijde každoročně o život pod koly automobilů při jarní migraci k vodním zdrojům.

Důležité pro  zachování populací je  zabezpečení přechodů ropuch přes vozovku a ochranav hodných lokalit k páření.

Chráněna je dle vyhlášky č. 395 / 1992 Sb.

 

 

 

 

Vybudováním zábran ve směru migrace k vodní ploše, kde žáby kladou vajíčka , dochází k podstatně nižší úmrtnosti na silnici. Při počtu asi 3500 jedinců  jde rovněž i o bezpečnost motoristů.

Štěpánovice nejsou jedinou lokalitou v kraji, kde podobná akce probíhá.